
За всички, независимо дали са потребители на медиите или участват в тях, е полезно да знаят в "какво се забъркват", какви са условията в сегашната медийна ситуация. Падането на Re: Tv е неприятна изненада. Както се казва, оценяваш нещо, след като го загубиш. Падането на медията е още един лунен кратер в медийния пейзаж. Най-добре да се направи един "крос" с дистанционното, за да проличи колко лъскави опаковки и гонене на рейтинг има и колко малко алтернативност, важност и гонене на същността на проблемите. Само тук-там малко слънчеви петна, защото все пак знае, че без определени продукти продажба няма.
Финансираното на Re: tv беше прозрачно, журналистите - без маниерност на шоумени. Излъчваха се документални и разследващи материали. Re: tv единствена направи филм за показателното за съдебната система дело за убития в Париж Мартин Борилски. Перфектно, би казал някой. За разлика от медийната реалност, в която трябва да се оцелява. Без илюзии - хората зад Re:tv не са безпомощни (Иво Прокопиев, Иван Кръстев), но очевидно има по-силни от тях.
След като една алтернативна медия не може да оживее, какво се случва с алтернативните журналисти? Скоро Иван Гарелов каза, че неспособните, непознати на никого и неуверени хора са най-удобни за работодателите, защото рядко отказват нещо в името на принципите си.
С интерес и надявам се, не със съчувствие, ще следя съдбаната на журналистите, изпаднали от Ре: тв - Иван Бедров, Асен Григоров, Николай Чавдаров. Дано отново да правят подобни проекти, въпреки че - дали ще има такива?...
Ето и Пълният текст на съобщението от фондация "Граждански медии" с мотивите за затварянето на Re:Tv:
Преди почти две години решихме да инвестираме средства и усилия в създаването на гражданска телевизия, водени от разбирането, че публичния дебат има нужда от място, в което се съобщават важните новини и където се провеждат качествените разговори за проблемите на обществото и държавата.Със създаването на телевизията искахме да покажем няколко неща - че може да има прозрачна собственост и финансиране на медии в България, че и в българското общество има място за сериозна и независима телевизионна журналистика. Не успяхме.Телевизионният рекламен пазар не подкрепи нуждата от съществуването на подобна телевизия. В проекта до момента са инвестирани 9 млн. лева средства на дарители на фондация "Граждански медии", но тежката финансова криза направи финансирането на телевизията невъзможно за по-дълъг период по този начин.Недългият престой на Re:TV на телевизионния пазар показа и нещо друго. Има огромни бариери за влизането на нови участници и поради това няма конкуренция и разнообразие на мнения. Регулаторите и политическият елит системно през годините подкрепят свърхконцентрацията на телевизионния пазар. Разбиването на този порочен модел е ключово за българското общество и за обществения дебат, но се оказа непосилна задача за Re:TV.Взехме трудното решение да затворим телевизията. Смятаме, че е по-правилното пред това да оставим успешен екип и телевизионен продукт с добро име, да стане зависим от евентуално бъдещо неясно финансиране.Благодарим на журналистите и целия екип на Re:TV за желанието им да работят за проекта и усърдието, с което го правиха. Благодарим и на съмишлениците, които ни подкрепяха. И, разбира се, на десетките хиляди зрители, на които Re:TV ще липсва.Учредители на Фондция "Граждански медии", (едноличен собственик на Re:TV) Светослав Божилов, Иван Кръстев,
Иво Прокопиев